(ALL) Jednotný postup pro starosty obcí či občany při kontaktování osobami v rámci migrační vlny z Ukrajiny

Ministerstvo vnitra aktivovalo Plán připravenosti na migrační vlnu a zřídilo informační linky pro občany Ukrajiny. Platí zelený, nejmírnější stupeň aktivovaného Plánu připravenosti na migrační vlnu. Týká se především pomoci ukrajinským občanům na území Česka. Součástí je infomační linka, web nebo zjednodušené získání pobytového oprávnění.

Ministerstvo vnitra aktivovalo v souvislosti s vojenským útokem Ruska na Ukrajinu první, nejmírnější ze čtyř stupňů připravenosti na migrační vlnu. Tzv. zelený stupeň reaguje na situaci, kdy zatím neevidujeme přesun zásadní vlny uprchlíků na naše území a je třeba pomoci primárně těm, kteří už u nás žijí. K tomu slouží speciální web Ministerstva vnitra, telefonní infolinka i e-mailové adresy určené k pobytovým informacím i k žádostem o nabídky pomoci (viz níže). 

Důležité weby, infolinky, odkazy Ministerstva vnitra:

  • Důležité informace pro občany Ukrajiny v češtině i ukrajinštině najdete zde na webu MV.
  • Byla zřízena infolinka +420 974 801 802, kde se dozví občané Ukrajiny praktické pobytové informace. V této souvislosti je k dispozici i e-mailová adresa ukrajina [at] mvcr [dot] cz (ukrajina[at]mvcr[dot]cz).
  • Konkrétní nabídky, ideálně na ubytování hromadného typu se stravováním se mohou posílat na e-mail Správy uprchlických zařízení MV ubytovaniukrajina [at] suz [dot] cz (ubytovaniukrajina[at]suz[dot]cz).
  • Upozornění - nevěřte dezinformacím, sledujte twitter Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.

Pro veřejnost:

Osoby prchající z oblastí válečného konfliktu vyvolaného ruskou invazí na svrchované území Ukrajiny odkazujte na služebny Policie České republiky či obecní úřady, kde je nasměrují na Správu uprchlických zařízení MV ČR.

Pro obecní úřady:

Při příchodu osob v rámci migrační vlny, tedy osob prchajících z oblastí válečného konfliktu vyvolaného ruskou invazí na svrchované území Ukrajiny je nutné:

  • informovat tyto osoby o jednotném postupu správních úřadů České republiky,
  • postupovat v souladu s pokyny umístěnými na webových stránkách Ministerstva vnitra České republiky,
  • předat informační leták v českém nebo ukrajinském jazyce, kde jsou uvedeny konkrétní pokyny a spojení na odpovědné úřady,
  • případně jim v kontaktování odpovědných úřadů pomoci.